četrtek, 5. januar 2017

Zakaj je pomembno kobacanje

Kobacanje (hoja po dlaneh in kolenih) je NAJBOLJ pomembna faza razvoja od rojstva do hoje! Tudi vaš dojenček MORA kobacati!

Navedla bom 6 razlogov, zakaj je ta faza tako zelo pomembna:

1.     Telesni razvoj

Ko se začne vaš dojenček kobacati razvija:
·         grobo motorično sposobnost.
      Ko se začne premikati po prostoru, si pri tem pomaga z rokami, nogami, stopali in nasploh s celim telesom. Vse se mora »poklopiti«, da se premik zgodi. Te veščine so zelo pomembne kasneje za hojo, tek, poskok,...

·         fino motorično sposobnost
      Krepile se bodo manjše mišice v telesu, kot naprimer mišice na rokah in prstih. Le te pa bodo uporabljali za prijemanaje stvari, dajanje v usta in žvečenje, pisanje s svinčnikom in za oblačenje.

·         ravnotežje
      Ravnotežje je bistven fizičen pogoj za otroka, da zbere toliko zaupanja in sposobnosti, da se premakne v naslednjo fazo, HOJO.

·         koordinacijo roke – oči
      Z očmi usmerja pozornost in z rokami izvršuje naloge. To je bistvenega pomena za pisanje in brcanje žoge.



2.     Prostorsko razumevanje

Kobacanje daje dojenčku priložnost razumeti prostorske dimenzije. Dobi izkušnje, kako čez oviro, iz ovire, na oviro,... Dobi izkušnjo opravljanja svojega telesa in zaznavanje sveta  okoli sebe.

3.     Binokularni vid

Ob tem, bo vaš dojenček videl ali je predmet blizu ali daleč. Binokularni vid uporabljamo za izračun razdalje do predmeta (točke). To je sposobnost, ki je potrebna za lovljenje žoge, vožnjo z avtom....

4.     Usklajevanje

Desna in leva polovica možganov se usklajuje. Ob tem se razvija sluh, vid in gibanje sočasno. Vse mora biti usklajeno, leva roka, desno koleno.... Več kot bo imel dojenček priložnosti in izkušenj pri kobacanju, bolje spreten bo ob tem.

5.     Samozavest

Dojenček, ki kobaca, razvije samozavest in veselje ob odkrivanju prvih/pravih odločitev. Prevzema fizična tveganja ter ob uspehu in neuspehu odkriva potenciale in omejitve. Najlepše je opazovati dojenčka ob odkrivanju sveta okrog sebe in kako vznemirljiv je ob tem. Ob izkušnjah se uči, kje se ustaviti, kdaj se ustaviti, kako iz višine dol, kako čez oviro,...

6.     Fizična moč

Ob odkrivanju neodvisne, samostojne poti na vseh štirih, postaja dojenček vse bolj in bolj fizično močan. Ob prvih poskusih vstajanja, se krepijo mišice v spodnjem delu hrbra, medenice in spodnjih okončinah. Ob tem se krivina hrbtenice oblikuje. Več kot bo dojenček kobacal, več izkušenj bo imel za samostojno, varno hojo.



Janja




Ni komentarjev:

Objavite komentar